یک کارشناس بازار مسكن در گفتگو با تجارت‌نیوز:

مسکن همچنان گران خواهد شد

یک کارشناس بازار مسکن گفت: التهابات در بازار مسکن فروکش نخواهد کرد و به نظر می‌رسد که این افزایش قیمت‌ها تا سال‌های آتی نیز ماندگار باشد.

مسکن-16

 

 

طبق اعلام بانک مرکزی در خرداد ماه سال‌جاری قیمت مسکن در تهران نسبت به خرداد ماه سال گذشته بیش از ۴۵ درصد افزایش داشته است. کارشناسان بازار مسکن عوامل درونی و بیرونی در اقتصاد را از عوامل مهم در گرانی‌های اخیر می‌پندارند.

یک کارشناس بازار مسکن درباره عوامل تاثیر گذار در افزایش ۴۵ درصدی قیمت مسکن به تجارت‌نیوز گفت: متاسفانه در این برهه زمانی اقتصاد مسکن با یک بازار سوداگرانه‌ای مواجه شد که دلیل پیدایش چنین بازاری به عوامل درونی و بیرونی بازمی‌گردد. این روزها عوامل بیرونی از جمله عدم موضع مشخص درباره برجام و خروج آمریکا از این توافق‌نامه بر قیمت نهایی مسکن دخیل است. از سوی دیگر روند صعودی قیمت دلار نیز شوک تازه‌ای را بر تمام عوامل مربوط به حوزه اقتصاد به ویژه بازار مسکن ایجاد کرد.

منصور غیبی در ادامه توضیح داد: دلیل تاثیر نوسانات ارز و طلا بر بازار مسکن نیز به شکل‌گیری این بازار در رسته کالاهای سرمایه‌ای ارتباط دارد. به‌واقع اقتصاد مسکن مبتنی بر مصرف نیست و از این رو هیچگاه تولید مسکن نیز براساس مصرف متقاضی شکل نگرفته است؛ چرا که این بازار نیز موازی با بازار ارز، طلا و بورس به عنوان یک رسته سرمایه‌ای تعریف شده است. بنابراین زمانی که به اقتصاد شوکی وارد می‌شود مردم نیز براساس این طبقه‌بندی سریعا به بازار مسکن هجوم می‌آورند.

وی درباره نگاه مدیران بانکی نسبت به بازار مسکن افزود: مدیران بانکی کشور هم بازار مسکن را به عنوان یک سرمایه و پشتوانه امن در نظر دارند. به‌واقع زمانی که مردم منابع مالی‌شان را در سپرده بانک‌ها قرار می‌دهند مدیران نیز سریعا منابع را در حوزه مسکن و برای تقویت بخش‌های درون سازمانی تزریق می‌کنند.

غیبی تصریح کرد: امروز در بازار مسکن دعوا بر سر خرید خانه‌های مصرفی نیست بلکه امروز اکثر تنش‌ها بر سر سرمایه‌گذاری خانه‌های خالی است. به عنوان مثال امروز بسیاری از مصرف‌کنندگان در صف دریافت وام ۱۶۰ میلیون تومانی قرار گرفتند و زمانی که منابع لازم را برای خرید یک خانه تهیه می‌کنند با برخی التهابات و در نهایت درهای بسته مواجه می‌شوند؛ این درحالی است که بسیاری از سوداگران در این شرایط بازار در حال مال‌اندوزی و خرید خانه‌های خالی هستند.

این کارشناس بازار مسکن در پاسخ به این پرسش که آیا در ماه‌های آتی این التهابات فروکش خواهد کرد یا خیر گفت: با بررسی مولفه‌های مختلف اقتصادی باید اشاره کرد که متاسفانه در این شرایط، وضعیت امیدبخشی را شاهد نخواهیم بود. التهابات در بازار مسکن فروکش نخواهد کرد و به نظر می‌رسد که این افزایش قیمت‌ها تا سال‌های آتی نیز ماندگار باشد.

 
  021-79254000
mail
info@pasargadpdc.com
تهران - ضلع شمالی خیابان شهید دکتر باهنر(دوراهی دزاشیب) - پلاک 527 مجتمع تجاری اداری نیاوران - طبقه 8 واحد 2

 

پروژه ها     |  
 اخبار    |  خدمات     | 
  تماس با ما

 

 

 

 

تمامی حقوق برای این سایت محفوظ است.