AndroidOnlineNewsImage

 

حباب قیمت مسکن چه زمانی می‌ترکد؟

ايسنا : در حالی قیمت مسکن و اجاره بها طی چند ماه اخیر روند صعودی داشته و 12درصد این رشد قیمتی نیز حبابی برآورد شده، اما برخی کارشناسان معتقدند که نیمه دوم سال قیمت‌ها کاهش خواهد یافت و منتظر تحولات قیمتی باید باشیم. 
از اردیبهشت ماه 1396تا اردیبهشت ماه 1397 قیمت خانه در تهران متری یک میلیون و 450 هزار تومان افزایش یافته است. آن‌طور که بررسی‌ها نشان می‌دهد، میانگین قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه 1396 متری ۴ میلیون و 530 هزار تومان بود که این رقم در اردیبهشت ماه 1397 به متری 5 میلیون و 980 هزار تومان رسیده و در این شرایط قدرت خرید مسکن توسط خانوارها با توجه به نرخ تورم عمومی حدود 25 درصد کاهش یافته است. این در شرایطی است که به نظر می رسد ترس خریداران از گرانی بیشتر قیمت باعث شده که به سمت بازار مسکن هدایت شوند. معاملات مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه  16.7 درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش یافت و به رقم 19 هزار مورد رسید. قیمت‌ها نیز بالاترین میزان افزایش از سال 1392 به بعد را تجربه کرد و 35 درصد رشد نقطه به نقطه را نشان داد. 
جهش مسکن با وجود 2.6 میلیون خانه خالی
در ایران 2.6 میلیون خانه خالی و 2.1 میلیون خانه نیمه خالی وجود دارد؛ در حالی که تعداد خانوارها 1.3 میلیون بیشتر از خانه‌های در دسترس است. یعنی حدود 1.3 میلیون خانوار به صورت فشرده در خانه‌هایی زندگی می‌کنند که بیش از یک خانواده در آنها مستقر است. حدود 27 میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد اما موضوع این است که 2.6  میلیون از این تعداد خالی است و در اختیار متقاضیان واقعی مسکن قرار ندارد. همچنین 2.1  میلیون مسکن به عنوان خانه دوم، شش ماه از سال مورد استفاده قرار می‌گیرد..
12 درصد قیمت مسکن حباب است
در این میان، تحلیلگران بازار مسکن معتقدند که ۱۲ درصد قیمت مسکن حباب است. به اعتقاد رئیس اتحادیه املاک کشور، حدود ۱۲ درصد از افزایش قیمت مسکن حباب است و به مرور با نوسانات بازار در بخش مسکن با ثبات قیمت روبه‌رو خواهیم شد.

محمدقلی خسروی عنوان کرد: اکنون که قیمت‌ها افزایش یافته، عقب‌نشینی فروشنده‌ها از فروش واحدهای خود کار بسیار اشتباهی است.

به گفته وی، بیشترین افزایش قیمت در مناطق  5  و 22 تهران روی داده است، اما در مناطق دیگر تهران و شهرستان‌ها چنین افزایش قیمتی وجود ندارد.

 
 
  021-79254000
mail
info@pasargadpdc.com
تهران - ضلع شمالی خیابان شهید دکتر باهنر(دوراهی دزاشیب) - پلاک 527 مجتمع تجاری اداری نیاوران - طبقه 8 واحد 2

 

پروژه ها     |  
 اخبار    |  خدمات     | 
  تماس با ما

 

 

 

 

تمامی حقوق برای این سایت محفوظ است.